Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle
0.00
0.00
0.00


GİRESUN'DA YURT SORUNU DEVAM EDİYOR!

GİRESUN'DA YURT SORUNU DEVAM EDİYOR!

Giresun Üniversitesi’nin yaklaşık 18 bini aşkın öğrencisi bulunurken, Kredi Yurtlar Kurumu’nun Giresun’da sadece 3 bin 430 kişilik öğrenci yurdu bulunuyor.

20 Temmuz 2012 08:50
font boyutu küçülsün büyüsün


Geçen yıla oranla öğrenci sayısını yüzde on artıran Giresun Üniversitesi’nin en önemli sorunu yurt olduğu belirtiliyor.

Giresun Üniversitesi’nin yaklaşık 18 bini aşkın öğrencisi bulunurken, Giresun’da Kredi Yurtlar Kurumu’nun sadece 3 bin 430 kişilik öğrenci yurdunun bulunduğu belirtildi.

Yüksek Öğrenin Kredi Yurtlar Kurumu Giresun Yurt Müdürlüğü’nden edinilen bilgilere göre Giresun merkezde 9 bin 404 öğrenci bulunmasına rağmen 2 bin 124 kişilik öğrenci yurdu, Şebinkarahisar’da 3 bin 27 öğrenci karşı 920 kişilik yurt,Alucra’da bin 61 öğrencisi bulunmasına karşılık 224 kişilik yurt,Eynesil’de  487 öğrenciye karşı 180 kişilik yurt, Tirebolu’da  bin 554 öğrenciye karşılık 88 kişilik yurt bulunmakta.Bunların yanı sıra  Bulancak’ta  2 bin 103,Espiye’de 153,Keşap’ta 107 Görele’de 216,Piraziz’de 453 öğrenci bulunmasına rağmen, yurt bulunmamaktadır.

 

Giresun Üniversitesi’nin öğrenci kontenjanını artmasına sevindiklerine ancak, yurt sorununun çözümü noktasında da gayrete ihtiyaçları olduğunu belirten Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar; “Bilinmektedir ki Kredi Yurtlar Kurumu’nun üniversitemizle yurt konusunda bir tasarrufu bulunmamaktadır. Sadece üniversiteler  varsa yer tahsisi yapar Kredi Yurtlar Kurumu ise yurdunu.Bu noktada bir süre önce böyle bir tasarrufumuz olmuştur ve Sayın Valiliğimizin de girişimleri sonucu bin kişilik yurt müjdesini almış bulunmaktayız. Fakat bu yeterli değildir. Üniversitemiz yeni bölümler, fakülteler açmakta ama öğrencilerin barınma sorunu devam etmektedir. Öğrencilerimizin de barınma sorununu çözülmesi gerekiyor. Biz her yıl kontenjanını yüzde 10 artıran bir üniversiteyiz. Bu bizim için mutluluk vermekte fakat öğrencilerimizin de barınma sorunu bu orantıda artırılması sağlanmalıdır. Bu konuda ilgili yerler ve kamuoyu da hassas davranmalıdır.Bazı özel yurtların olması güzel fakat devletin koruması altında ve ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilerimiz için ekonomik şartlarda devlet yurtlarının olması daha güven verecektir ve ihtiyaç vardır” ifadesini kullandı.
Bu haber 706 defa okundu.

yorumlayorum ekle


Yorumlar


  henüz yorum yok